5. Sempozyum – 2015

Odamızca düzenlenen `5. Tarihi Eserlerin Güçlendirilmesi ve Geleceğe Güvenle Devredilmesi Sempozyumu`, Erzurum`da yapıldı. İMO Erzurum Şubesi ve İzmir Şubesi`nin yürütücülüğünü üstelendiği sempozyum 3 gün sürdü.

İnternetten de canlı olarak yayınlanan sempozyum, Atatürk Üniversitesi Nenehatun Kültür ve Gösteri Merkezinde düzenlendi. 1 Ekim Cuma günü, yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından başlayan sempozyumda İnşaat Mühendisleri Odası Erzurum Şube Başkanı İlhan Tohumcu ve İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli söz alarak açılış konuşmalarını yaptılar. Ardından kürsüye gelen Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ersan bugün burada tarihe tanıklık eden ve tarihin taşıyıcısı olan eserleri, nasıl ve hangi yöntemle geleceğe taşınacağının arayışı içinde olacaklarını belirtti.

Türkiye`nin bir deprem ülkesi olduğuna dikkat çeken Ersan tarih bilincinin yeterince gelişmemiş olduğunu belirterek, “Savaşlar, ihmalkarlık, özensizlik, kötü kullanım gibi nedenlerle tarihi eserler adeta kaderlerine terk ediliyor” dedi. İnşaat Mühendisleri Odası`nın tarihi eserleri görünür kılmak, kültür mirasımızı depreme karşı korumak, bunlara dair sahiplik duygusunun gelişimini sağlamak amacıyla akademisyenleri, tarihçileri, inşaat mühendislerini, mimarları aynı zeminde buluşturma ve konuyu tartışma gayreti içerisinde olduğunu ifade etti.

Nevzat Ersan`ın ardından Erzurum Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İrfan Kaymaz ve Atatürk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu söz alarak konuşmalarını yaptı.

Atatürk Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu`na sempozyuma katkılarından ve ev sahipliğinden dolayı teşekkür edilerek İnşaat Mühendisleri Odası Sayman Üyesi Cihat Mazmanoğlu tarafından plaket verildi. Ayrıca açılışta konuşan Erzurum Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İrfan Kaymaz`a İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necati Atıcı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen`e İnşaat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Şükrü Erdem, Erzurum İl Vali Yardımcısı Fatih Gül`e İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ersan tarafından katkıların dolayı teşekkür edilerek plaket takdim edildi.

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından çağrılı konuşmacıların sunumlarını yaptıkları oturuma geçildi. Katılımcıların 3 gün boyunca yoğun ilgi gösterdiği bildiri sunumları A ve B salonlarında yapıldı.

İlk gün çağrılı konuşmacı olarak davet edilen Portekiz Minhho Üniversitesinden Prof. Dr. Paulo Lourenço ve Amerika Birleşik Devletleri Ohaio Üniversitesinden Prof. Dr. Halil Sezen sunumlarını yaptılar. 2 Ekim Cuma günü bir diğer çağrılı konuşmacı olan Yrd. Doç. Dr. Nurçin Çelik sunumunu gerçekleştirdi. Çelik`in ardından Karayolları Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından, kendi hizmet alanlarında bulunan tarihi eserlerin restorasyonlarını konu alan kurumsal sunumlar yapıldı. Sempozyumun son günü olan 3 Ekim Cumartesi günü ise, bildiri sunumlarının ardından gerçekleştirilen panelde, panelistler ve katılımcılar sempozyumun çok verimli ve başarılı geçtiğini ifade ederek, bir sonraki sempozyumun daha iyi bir şekilde geçmesi için bütün detayların düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Panelin ardından yaklaşık 100 kişilik bir grupla Erzurum`da bulunan, özellikle Saltuklu ve İlhanlı devletleri dönemine ait olan, Yakutiye Medresesi, Çifte Minareli Cami, Taş ambarlar, Taşhan, Erzurum kalesi gibi tarihi eserler dolaşıldı

Tarihi Eserlerin Güçlendirilmesi ve Geleceğe Güvenle Devredilmesi Sempozyumu Bildiriler Kitabı’na ulaşmak için ciltlere tıklayabilirsiniz. Cilt 1 – Cilt 2

5. Sempozyum – 2015
Başa dön